אוסף ספיירו 
תל אביב בצבע, 1949 

תל אביב בצבע, 1949

 
אוסף ספיירו |
 
הבוידעם

בית קפה תל אביבי ושלל טיפוסיה של העיר בימים של לאחר קום המדינה. המצלמה מתמקדת בחיילות המשטרה הצבאית שהחלה את דרכהבשנות ה-40

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נורמן ספיירו וחבר יושבים בבית קפה תל-אביבי ב-1949. ברקע נראית העיר העברית הראשונה על שלל טיפוסיה. ספיירו התמקד בצילומיו בשוטרות צבאיות. חיל המשטרה הצבאית החל את דרכו בשנות ה-40. חלק גדול מאנשי החיל הגיעו מהבריגדה היהודית שפעלה לקראת סוף מלחמת העולם השנייה. במהלך מלחמת העצמאות ולאחר הקמת צה"ל, הוקם "שירות המשטרה הצבאית". הקורס הראשון שהכשיר שוטרים צבאיים הסתיים לקראת הכרזת המדינה ב-1948. שירות המשטרה הצבאית לקח חלק במבצעים שונים במלחמה וגם היה אחראי על סימון כבישים ועזרה בניוד כוחות.

בהמשך הסרטון מצולם חוף הים התל אביבי העמוס. חופי הים, שבדרך כלל סימלו את השאננות התל אביבית, הפכו בתקופת מלחמת העצמאות לזירת קרב סוערת סביב האוניה "אלטלנה" שהיתה אוניית נשק של האצ"ל שהובילה נשק, מדים, ציוד רפואי וכ-900 עולים לארץ. בן גוריון (1886-1973) דרש ממנהיג האצ"ל, מנחם בגין (1913-1992), למסור את הספינה על כל נשקה לידי צה"ל ואילו בגין סירב לדרישה. בין אנשי אצ"ל לבין חיילי צה"ל פרץ קרב במקום עגינתה הראשון של הספינה, מול כפר ויתקין. משם היא המשיכה לתל אביב, ושם פרץ קרב נוסף שהסתיים באופן טרגי ב-22 ביוני 1948. האוניה נפגעה מפגז תותח שנורה מהחוף. שלד האוניה נותר מול חופי תל אביב למשך תקופה ארוכה.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by