אוסף כרפס 
סיור בירושלים, 1950 

סיור בירושלים, 1950

 
אוסף כרפס |
 
הבוידעם

יושב ראש הכנסת יוסף שפרינצק ומגוון אתרים ירושלמיים בולטים, בהם ימק"א, בצלאל, מלון המלך דוד וקבר הרצל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תמונות מהסיור שערכה המשלחת הציונית הדרום אפריקאית שאליה התלווה ג'ק כרפס בירושלים. בין היתר תועד יושב ראש הכנסת דאז, יוסף שפרינצק (1885-1959) שהפך, לאחר מכן, גם לממלא מקום נשיא המדינה. בסרטון נראה בניין הסוכנות היהודית ששכן באותו מבנה שבו שכנו משרדי קרן היסוד והוועד הלאומי לפני קום המדינה. בתקופת היישוב, בניין זה נודע כמרכז השלטון היהודי בארץ.

עוד בסרטון: מבט אל כנסיית אוגוסטה ויקטוריה, בניין ימק"א ומגרש הרוסים, שבתקופת המנדט הבריטי הוקמו בו תחנת משטרה, בית סוהר, בית משפט מקומי, משרד בריאות ובית חולים. בעקבות ההסלמה ביחסים בין היהודים לבריטים לאחר מלחמת העולם השנייה, בוצר המקום והוגדר כאזור ביטחון. עם עזיבת הבריטים את הארץ נתפס מגרש הרוסים ללא קרב בידי כוחות ההגנה והאצ"ל.

משלחתו של כרפס ביקרה גם בקברו של הרצל בירושלים. הרצל נפטר ונקבר בוינה ב-3 ביולי 1904. בצוואתו ביקש שלאחר הקמת מדינת ישראל, יועלו עצמותיו ועצמות בני משפחתו לקבורה בארץ. ב-1949 יצאה משלחת מיוחדת מטעם ממשלת ישראל למלא את צוואתו של חוזה המדינה. ארונו וארונות הוריו הוטסו לארץ ונקברו בטקס ממלכתי בחלקה חדשה ומיוחדת שהוקצתה לצורך העניין על ראש הר בירושלים (לימים הר הרצל).

עוד מתועדים בסרטון מוזיאון בצלאל שפעל בשנים 1906-1965 ומלון המלך דוד. המלון נבנה כמלון פאר בתקופת המנדט הבריטי. בשנת 1938 חכרו השלטונות הבריטים את האגף הדרומי של המלון והפכו אותו למקום מושבו של מנהל השלטון הבריטי. אגף זה הפך יעד לפיצוץ שיזם האצ"ל ב-1946, במחאה על מדיניות השלטון הבריטי בארץ. הפיצוץ גרם למותם של 91 קורבנות וגרם להרס רב במבנה. בזמן הצילום עדיין לא שופץ המבנה וניתן לראות כי האגף הדרומי ההרוס.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by